Egy legenda, néhány tonnányi történelem hever, most már víz alatt, a Bagaméri-ág felső részén, közvetlenül az Árvai-zárás alvízén. Az itt élők gyermekkorukban vízi játszótérnek használták, korábban szállítási feladatokat látott el és valamikor a II. Világháború környékén építették. 30 méter hosszú 7 méter széles vasbeton hajó sokáig rostokolt kikötve, mígnem egy vihar elsüllyesztette. Kiemelni költséges lenne, a 2016-os rehabilitáció óta pedig már csak egy kikötőbika látszódik ki a víz alól, jelezve az ásványi betonlegenda helyét…Így is látványosság a betonszörny, számtalan legenda fűződik hozzá, ezek nagy része persze kitalált, de azért jól hangzik, a betonhajó vízi sírhelye mellett állva, vagy felette lebegve egy kenuval…
forrás: Fertő-Hansági Nemzeti Park
A Betonhajó legendája – egy romantikus történet
A második világháború végén, amikor a fémhiány miatt már nem jutott elegendő acél a hajóépítéshez, egy maroknyi mérnök titkos küldetést kapott: olyan hajót kellett építeniük, amely elég erős ahhoz, hogy túlélje a bombázásokat. Így született meg a betonhajó, amely évekig szolgálta a folyami áruszállítást. A háború után elfeledték, de a helyiek szerint különleges, varázslatos erővel bírt – a fedélzetén soha nem süllyedt el rakomány, és a vízi úton járókat mindig biztonságban hazavezette.
Ám a hetvenes években, egy viharos éjszakán, amikor egy csapat halász menedéket keresett rajta, különös dolog történt. Egy öreg dunai matróz figyelmeztette őket: „A hajó csak addig áll a vízen, amíg igaz szándékkal érkeznek rá.” Aznap éjjel egy kapzsi kereskedő is fellépett a fedélzetre, aki titokban kincseket akart rejteni a hajó gyomrában. Ahogy a ládákat elhelyezte, a hajó megremegett, mintha megelevenedett volna, majd lassan elsüllyedt a Duna mélyére. Azóta is ott pihen, és a helyiek azt suttogják, hogy teliholdkor, ha elég csendben figyelsz, hallhatod a hajótest halk moraját – mintha még mindig őrizné a fedélzetére lépett lelkek titkait…
A betonhajó maradványa 1993-ban vált ismertté, a Szigetközben tapasztalható alacsony vízállás következtében. A közhiedelem szerint a betonhajót azért építették, hogy …
Március 12.-én a Turizmus-vendéglátás BSc szakos hallgatók a Településmenedzsment gyakorlat keretében terepbejáráson vettek részt Ásványrárón és megtekintették a betonhajó roncs …
Közösségi összefogással épül az ásványrárói betonhajó makettje! Ásványráró Önkormányzata és a Győri Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kara egyedülálló …